Q&A

ŚLUB ZA GRANICĄ Z 5 EVENTS

 

Czy śluby za granicą są legalne?

Tak. Nasze biuro liczące 7 doświadczonych konsultantek zorganizowało ponad 1500 ślubów od 2010 roku i możemy się pochwalić 100% skutecznością w zakresie legalności organizowanych imprez w świetle prawa polskiego, międzynarodowego oraz kanonicznego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy bardziej wymagających prawnie ślubów – w tym międzynarodowych – jesteśmy tu dla Was. Konsultujemy dylematy, problemy i wszelkie wątpliwości ślubno-prawne tak, by osiągnąć wyznaczony cel – wymarzony ślub za granicą z zachowaniem jego legalności.

 

Czy oferta dotyczy tylko organizacji ślubu za granicą czy przyjęcia weselnego również?

Jesteśmy w stanie zapewnić wszystkie usługi dodatkowe, którymi będziecie zainteresowani. Zarówno turystyczne, ślubne, jak i wszystko to co do ślubu i przyjęcia jest potrzebne. Przyjęcie, DJ-a lub inną oprawę muzyczną, makijaż, fryzurę, transport, dekoracje, fotografa, video, dodatkowe atrakcje oraz wiele innych usług, które pozwolą spełnić Wasze marzenia.

 

Czy 5 EVENTS zajmuje się organizacją dekoracji?

Tak. Nasze konsultantki pomogą w organizacji dekoracji na wymarzony ślub. W niektórych pakietach ślubnych znajdziecie już część elementów dekoracyjnych – altany z materiałem, łuki, bukiet ślubny czy stolik z delikatną dekoracją. Dekoracje dopasowujemy do wybranego stylu, budżetu oraz indywidualnych potrzeb i upodobań każdej pary, aby stworzyć wyjątkową scenografię. Różnorodność w naszych realizacjach możecie zobaczyć na naszej stronie (galeria) oraz w mediach społecznościowych.

 

Jaki jest całkowity koszt ślubu za granicą?

Na każdym kierunku proponujemy pakiet bazowy, którego zakres i cenę znajdziecie na naszej stronie internetowej. Zawarte w nim elementy są niezbędne do organizacji legalnego ślubu cywilnego/kościelnego/konkordatowego. W zależności od Waszych preferencji możecie wybrać szereg usług dodatkowych, które pozwolą na organizację ślubu zgodnie z Waszymi wyobrażeniami. Chcemy, żebyście to Wy decydowali o detalach, dlatego usługi wybieracie jak elementy puzzli, które wspólnie układamy. Już na etapie początkowych rozmów możemy zrobić wstępną kalkulację, która pomoże oszacować koszt całości. Opieramy ją na pakiecie bazowym, pakiecie turystycznym oraz wybranych przez Was usługach dodatkowych.

 

Czy możemy zarezerwować hotel przez 5 EVENTS?

Tak. Jako organizator turystyki działający w zgodzie z prawem polskim i międzynarodowym posiadamy zezwolenie na organizację turystyki w Polsce i na świecie (Zezwolenie Z/30/2010 Rejestr OTiPT Marszałka Województwa Małopolskiego). Możemy dowolnie kreować pakiety łącząc poszczególne usługi turystyczne i dodatkowe w całość imprezy. Dajemy naszym Parom dowolność przy wyborze standardu hotelu, wyżywienia i długości pobytu. Pomagamy przy wyborze pakietu przesyłając hotele najczęściej wybierane przez nasze Pary. Ważne jest, aby rezerwacja pakietu turystycznego odbyła się za pośrednictwem naszym lub naszych partnerów. Proponujemy jedną z trzech dróg:

  • możemy złożyć pakiet indywidualny (zaproponować przeloty, zarezerwować wybrane przez Was hotele/ville/apartamenty, zorganizować transport na miejscu oraz wykupić ubezpieczenie turystyczne)
  • możecie sami przejrzeć i zarezerwować dostępne obiekty za pomocą naszych linków afiliacyjnych do kilku systemów rezerwacyjnych, np. booking.com
  • możecie zakupić oferty wszystkich touroperatorów działających na polskim rynku turystycznym (np. Itaka, Rainbow, TUI, Grecos i wiele innych) w naszych zaprzyjaźnionych multiagencjach.

 

Czy możemy wybrać dowolny termin ślubu jaki nam odpowiada?

Zawsze musimy sprawdzić dostępność wybranego miejsca oraz potwierdzić termin w lokalnym urzędzie oraz/lub kościele. Staramy się również podpowiedzieć, czy wybrany termin jest dogodny np. ze względu na pogodę, dostępność przelotów, wysokości cen pakietów turystycznych itp. Są kierunki, np. Grecja, gdzie warto zgrać Wasz pobyt na miejscu z obecnością naszej konsultantki ślubnej, żeby skorzystać z regularnej ceny pakietu ślubnego. W najczęściej wybieranych terminach na ślub w Grecji czy we Włoszech na miejscu są nasi profesjonalni, polscy fotografowie (np. Ela Barteczko, Marcin Pietrzak, Atelier Kryjak, Bartek Płuska i inni). Nie musicie więc płacić za ich lot czy zakwaterowanie, a możecie cieszyć się wyjątkową pamiątką ślubną do końca życia.

 

Zdecydowaliśmy się na ślub we dwoje. Czy musimy mieć świadków?

Tak, świadkowie są konieczni. Nie martwcie się jednak – zorganizujemy ich, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Najczęściej świadkami ślubu we Dwoje tzw. Elopement są konsultantka ślubna oraz fotograf.

 

Ile wcześniej musimy zacząć organizację ślubu za granicą?

Wszystko zależy od daty, miejsca ślubu oraz ewentualnego przyjęcia i podwykonawców, jakimi jesteście zainteresowani. Są miejsca ślubne (np. niektóre z tarasów na Santorini) gdzie nawet rok do przodu może być za późno. Jeśli jednak Para wybiera mniej oblegany termin i miejsce ślubne np. ślub na Dominikanie, organizacja jest kwestią tygodni. Gdy dostaniemy dokumenty do ślubu szybko, jest możliwość organizacji w dwa miesiące. Zdarzało się nam organizować śluby cywilne w 3 tygodnie na Santorini czy we Włoszech a w 2 tygodnie na Krecie. Dobrze jest przyjąć, że przy organizacji ślubu w sezonie letnim w Europie optymalną uśrednioną datą rozpoczęcia planowania i organizacji jest styczeń/luty danego roku – nie jest to jednak równoznaczne z gwarancją dostępności wybranego miejsca czy wymarzonej daty ślubu, które to zawsze musimy sprawdzić na Wasze zapytanie.

 

Nie możemy się zdecydować – jak wybrać idealne miejsce na nasz ślub?

Naszym zadaniem jest doradzić Wam w wyborze miejsca ślubnego oraz terminu. Nie ma jednego, najpiękniejszego miejsca dla wszystkich. Często nasze Pary Młode zaczynają od porównania kilku (czasem całkowicie od siebie różnych) destynacji. Przy wyborze miejsca trzeba odpowiedzieć na wiele pytań związanych z Waszymi osobistymi preferencjami, planami turystycznymi  (np. standard hotelu czy długość pobytu), Gośćmi Weselnymi czy budżetem. Zdajemy sobie sprawę, że jest to trudne zadanie. Dlatego rozpoczynamy współpracę od rozmów telefonicznych, online lub osobistych – żeby pomóc Wam znaleźć idealne miejsce ślubne, a następnie dopasować wszystko indywidualnie pod Wasz dzień!

 

 

UMOWA ŚLUBNA I PŁATNOŚCI

 

Czy musimy osobiście spotkać się z konsultantką, żeby podpisać umowę ślubną?

Umowę ślubną możecie podpisać podczas spotkania stacjonarnego w naszej siedzibie lub drogą pocztową. Wysyłamy podpisaną przez nas umowę na wskazany adres. Każdy egzemplarz podpisuje zarówno Pani Młoda jak i Pan Młody, a następnie jeden z nich należy odesłać pocztą lub kurierem na adres naszego biura, które – niezmiennie od początku działalności – mieści się w Polsce.

 

Czy od razu musimy zapłacić całość kwoty za pakiet ślubny?

Nie. Płatność za pakiet oraz poszczególne usługi jest rozbita. W zależności od wybranego miejsca ślubnego i usług dodatkowych płatności podzielone są zazwyczaj na dwie lub trzy części w odstępie czasowym. Zaliczka za nasz pakiet bazowy (pakiety widocznie na naszej stronie internetowej) nie przekracza 30%.

 

Czy możemy zapłacić w złotówkach jeśli cena pakietu ślubnego jest w EUR lub USD?

Tak. Wpłata jest możliwa zarówno w EUR/USD (na konta walutowe) jak i w PLN po kursie z dnia wpłaty. Płatności na miejscu (na 1-2 dni przed ślubem) tylko w EUR/USD (w zależności od destynacji).

 

DOKUMENTY NIEZBĘDNE DO ŚLUBU

 

Jakie dokumenty potrzebujemy do ślubu za granicą?

W zależności od wybranego rodzaju ślubu (cywilny/kościelny/konkordatowy) będą to odpowiednio dokumenty cywilne, kościelne lub oba rodzaje. W każdym naszym pakiecie ślubnym jedną z usług jest przeprowadzenie Was przez wszystkie kwestie formalne – konsultantka przekaże Wam listę wymaganych w Waszym przypadku dokumentów oraz przeprowadzi przez cały proces ich uzyskania podpowiadając jak zrobić to najskuteczniej. W przypadku jakichkolwiek problemów z wyciągnięciem dokumentów służmy też swoją pomocą oraz 13-letnim doświadczeniem.

> DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O RODZAJACH ŚLUBÓW ORAZ WYMAGANYCH DOKUMENTACH

 

Kiedy musimy dostarczyć dokumenty niezbędne do ślubu?

Na ogół dokumenty do ślubu, zarówno cywilne jak i kościelne, są potrzebne na minimum 3 miesiące przed ślubem. Natomiast organizowałyśmy już śluby w dużo krótszym czasie – co zależy od miejsca i rodzaju ślubu (cywilny/kościelny/konkordatowy). Jeśli więc pomysł ślubu pojawiał się w krótszym okresie, warto skontaktować się z naszym biurem, abyśmy mogły potwierdzić, gdzie ślub będzie możliwy i na jakich warunkach. Trzeba wziąć pod uwagę, że do ślubu kościelnego np. w obrządku rzymsko-katolickim wymagane są nauki przedmałżeńskie oraz wizyty w poradni życia rodzinnego, więc jeśli Para ich nie posiada, ślub kościelny/konkordatowy w okresie krótszym niż 3 miesiące może nie być możliwy.

 

W jaki sposób dostarczyć dokumenty do waszej siedziby?

Oryginały dokumentów cywilnych można przywieźć osobiście, wysłać kurierem lub listem poleconym priorytetowym (tak, by można było sprawdzić na jakim etapie jest przesyłka), najlepiej ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Dokumenty kościelne zazwyczaj są wysyłane między kuriami bez naszego udziału. Przekażemy Wam wszystkie niezbędne do tego procesu informacje.

 

ŚLUB CYWILNY

 

Jak wygląda ślub cywilny za granicą?

Ceremonia prowadzona jest przez przedstawiciela lokalnych władz cywilnych i trwa 10-20 minut. W miejscu ślubu możecie zostać jednak dłużej (z wyłączeniem ślubu w urzędzie), zazwyczaj około 45-60 min, niekiedy dłużej. Jest to uzależnione od czasu, na jaki zdecydujecie się wynająć miejsce ślubne. Po ceremonii przychodzi moment na toasty, tort, życzenia, pierwszy taniec czy zdjęcia. Czasami miejsce ceremonii jest również miejscem przyjęcia. Oczywiście to wszystko uzależnione jest od pogody, dlatego warto wybierać daty, kiedy ryzyko załamania pogody jest małe. Najlepsze daty, godziny oraz miejsca wybierane są w pierwszej kolejności dlatego im wcześniej zarezerwujecie datę ślubu tym lepiej.

 

W jakim języku prowadzona jest ceremonia?

Śluby cywilne za granicą udzielane są w języku lokalnym. Jednak nie macie się czym martwić, jeśli nie rozumiecie języka danego kraju. W zdecydowanej większości naszych miejsc i pakietów ślubnych jest z Wami nasza koordynatorka ślubna lub tłumacz, którzy przetłumaczą ceremonię na język polski. W wielu miejscach na świecie w trakcie – bądź tuz po złożeniu -oficjalnej przysięgo urzędowej możecie wypowiedzieć przysięgę małżeńską po polsku. Możecie przygotować własną, skorzystać z naszych podpowiedzi lub zredagować ją pod siebie.

 

Jak brzmią słowa przysięgi?

Możemy zaproponować Wam standardową przysięgę, którą powtórzycie po koordynatorce lub odczytacie samodzielnie. Często wybieranym rozwiązaniem jest przygotowanie własnej przysięgi. Można ją wygłosić z pamięci lub odczytać z kartki. Jest to bardzo wzruszająca chwila zarówno dla Pary Młodej jak i dla Gości Weselnych. Świetnym pomysłem jest zapisanie słów przysięgi w formie listu (spisanego własnoręcznie lub wykaligrafowanego przez artystę), który po ceremonii stanie się pamiątką tego wyjątkowego momentu.

 

Czy miejsce ślubne będzie wynajęte tylko dla nas?

Miejsca prywatne – np. tarasy widokowe, ogrody – są najczęściej wynajmowane na wyłączność. W miejscach publicznych – czyli głównie na plażach – nie ma takiej możliwości. Zawsze staramy się jednak znaleźć malownicze miejsce na uboczu, z dala od turystów, leżaków i parasol. Ceremonia rozpoczyna się wtedy w godzinach późno-popołudniowych, gdy turyści wracają już do swoich hoteli. Jednak w przypadku wyboru miejscu publicznych nie możemy zagwarantować Wam intymności wydarzenia.

 

ŚLUB KOŚCIELNY ORAZ KONKORDATOWY

 

Czym różni się ślub kościelny od ślubu konkordatowego?

Ślub kościelny jest ślubem wyznaniowym, bez cywilnych skutków prawnych. Para Młoda oddzielnie zawiera ślub cywilny – przed ślubem kościelnym (w wyjątkowych przypadkach, za zgodą władz kościelnych, kolejność może być inna). Przy proponowanych przez nas ślubach kościelnych za granicą do dokumentów musi być załączony akt ślubu cywilnego. Ślub konkordatowy jest z kolei ślubem wyznaniowym, który ze względu na stosowne porozumienie władz państwowych i kościelnych, ma również cywilne skutki prawne. Do ślubu konkordatowego przygotować należy zarówno dokumenty cywilne jak i kościelne, a Para Młoda zostaje małżeństwem w świetle prawa cywilnego oraz kościelnego.

> DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O RODZAJACH ŚLUBÓW ORAZ WYMAGANYCH DOKUMENTACH

 

Jak wygląda ślub kościelny za granicą?

W większości miejsc w naszej ofercie ślub kościelny za granicą jest udzielany podczas mszy ślubnej. Jeśli w pakiecie ślubnym jest ceremonia z polskim księdzem, jak np. we Włoszech, na greckiej wyspie Korfu (w wyznaczonych terminach gości tam zaaranżowany przez nas polski ksiądz) czy w Chorwacji, msza ślubna ma przebieg podobny jak w Polsce. W części miejsc jak np. portugalska wyspa Madera msza ślubna jest prowadzona przez anglojęzycznego księdza, natomiast najważniejsze jej elementy są tłumaczone na język polski. Są również miejsca, gdzie msza ślubna jest w całości w języku angielskim.
Na życzenie Pary Młodej, za dodatkową opłatą, w dowolnym terminie, mamy możliwość organizacji polskiego księdza tam, gdzie nie ma.

 

Czy możemy wziąć ślub kościelny w plenerze?

Ślub kościelny może być zawarty tylko w miejscu uświęconym. Najczęściej jest to budynek kościoła lub kaplicy. Można ubiegać się o pozwolenie na ślub kościelny poza kościołem lub kaplicą, natomiast jest na to potrzebna zgoda władz kościelnych.
Ciekawym rozwiązaniem, niewymagającym dodatkowych procedur, jest msza ślubna w częściowo zabudowanych kościołach lub przy położonych na całkowicie otwartej przestrzeni ołtarzach, gdzie mogą być udzielane śluby. Klika takich miejsc możemy polecić w naszej włoskiej ofercie. Szczególnym zainteresowaniem naszych Par cieszy się położony na klifie, wychodzący w morze, malutki kościółek z otwartymi krużgankami lub otwarte kościoły na Sycylii.

 

>> ZOBACZ OFERTĘ KOŚCIÓŁKA Z OTWARTYMI KRUŻGANKAMI

>> ZOBACZ OFERTĘ OTWARTEGO KOŚCIOŁA NA SYCYLII

 

Czy biorąc ślub kościelny/konkordatowy za granicą musimy zrobić nauki przedmałżeńskie?

Tak. W każdym kraju, w którym możliwy jest ślub kościelny lub konkordatowy wymagane są nauki przedmałżeńskie. Forma w jakiej mogą one być zrobione jest do uzgodnienie z księdzem z parafii Pary Młodej. Każdy z naszych pakietów ślubnych obejmuje wsparcie Pary Młodej w całym procesie przygotowania dokumentów zarówno cywilnych jak i kościelnych, zaczynając od wskazania wymaganych dokumentów, przez terminy jakich trzeba dopełnić, po konsultacje dotyczące stricte Waszej indywidualnej sytuacji.

 

>> DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O RODZAJACH ŚLUBÓW ORAZ WYMAGANYCH DOKUMENTACH

 

LECĄC NA MIEJSCE CEREMONII

 

Czy wszystkie formalności możemy załatwić podczas naszego pobytu na miejscu? Czy musimy przylecieć dużo wcześniej przed datą ślubu?

Zalecamy przybycie na miejsce minimum dzień przed ceremonią oraz pozostanie 1-2 dni robocze po ślubie. Są jednak miejsca na świecie (zazwyczaj w przypadku ślubów w egzotycznych krajach), gdzie procedury formalne wymagają więcej czasu – poinformuje Was o tym konsultantka ślubna na etapie rozmów o pakiecie turystycznym.

 

Czy spotykamy się z koordynatorką ślubną przed wylotem? Czy dopiero na miejscu?

Wszystkie przygotowania dotyczące ślubu ustalane są z konsultantką ślubną drogą telefoniczną, mailową, przez skype/zoom, lub podczas spotkania w naszym biurze. Minimum miesiąc przed ślubem przygotujemy dla Was końcowe podsumowanie ze wszystkimi ustaleniami. Z koordynatorką ślubną spotkacie się na miejscu na 1-2 dni przed ślubem, w zależności od ustaleń.

 

W jaki sposób przewieźć suknię ślubną i garnitur?

Stroje ślubne najlepiej wziąć ze sobą na pokład samolotu w oryginalnych pokrowcach, w ramach bagażu podręcznego. Można je ułożyć na płasko (na bagażach) w schowku nad głową. Lecąc z regularną linią lotniczą (np. Lot, KLM, Lufthansa, AegeanAir, Qatar Airways, Emirates) możecie zapytać obsługi, czy jest możliwość schowania stroi w szafie. Przeloty czarterowe oraz tanie linie lotnicze (Ryanair, WizzAir, EasyJet) nie mają zazwyczaj takiej możliwości i należy pamiętać, że suknia w pokrowcu będzie zazwyczaj traktowana jak bagaż kabinowy, dlatego zwróćcie szczególną uwagę jaki bagaż i w jakiej ilości macie wykupiony.

UWAGA: Z naszej wieloletniej praktyki i doświadczenia doradzamy zabranie najważniejszych strojów (suknia ślubna, garnitur), obrączek oraz wszelkiej biżuterii do bagażu podręcznego/kabinowego, który będzie przy Was na pokładzie samolotu!

 

W TRAKCIE POBYTU NA MIEJSCU

 

Jak wyprasować suknię ślubną za granicą?

Rozwiązań jest kilka. W zależności od destynacji i standardu hotelu, możecie mieć dostęp do żelazka (ze względów bezpieczeństwa raczej nie w pokoju hotelowym, ale np. w specjalnym pokoju z odpowiednim wyposażeniem), możecie wypożyczyć żelazko na recepcji (taka możliwość nie oznacza niestety, że stan urządzenia pozwali na prasowanie sukni ślubnej bez obaw o materiał) lub skorzystać z usług profesjonalnej pralni. Dla przezornych polecamy wzięcie ze sobą dobrej jakości parownicy (np. Philips GC810/20), która pozwoli na rozprasowanie zagnieceń po podróży (prasowanie „od 0” zalecamy zrobić jeszcze w Polsce, przed wylotem).

 

Czy na miejscu będzie przedstawiciel 5 EVENTS?

W zależności od wybranej destynacji na miejscu będzie obecna konsultantka ślubna 5 EVENTS lub nasza miejscowa koordynatorka. Na terenie Europy w większości pakietów ślubnych znajdziecie polskojęzyczną obsługę na miejscu. W przypadku kierunków egzotycznych w rzadkich przypadkach można spodziewać się koordynatorów mówiących po angielsku, jednak będzie Wam to zakomunikowane jeszcze przed podpisaniem umowy. Koordynator spotka się z Wam na 1-2 dni przed ślubem, będzie obecny podczas ceremonii oraz ewentualnego przyjęcia weselnego (organizowanego przez 5 EVENTS) oraz w urzędzie podczas odbioru aktu małżeństwa.

 

Czy po ślubie musimy udać się jeszcze raz do urzędu/kurii?

To zależy od wybranej destynacji. Co do zasady przed lub po ślubie, w dzień roboczy, należy udać się z koordynatorką do lokalnego urzędu/kurii w celu dopełnienia formalności po ślubie – np. zatwierdzenia poprawności danych czy odebrania cywilnego aktu małżeństwa. Gdy już wybierzecie miejsce na ślub, konsultantka przekaże Wam wszystkie informacje dotyczące kwestii formalnych i pomoże tak zaplanować pobyt na miejscu, żeby ich wszystkich dopełnić.

 

Jak dojechać na miejsce ślubu cywilnego lub kościelnego z hotelu/willi?

W niektórych pakietach ślubnych znajdziecie transport dla Pary Młodej. Jeżeli planujecie ślub tylko we dwoje, możecie skorzystać z tej opcji, możecie wynająć (za dodatkową opłatą) stylizowany lub luksusowy samochód z szoferem lub wynająć samochód i dojechać we własnym zakresie. W przypadku Gości Weselnych proponujemy wynajem autobusu lub minibusa, który przewiezie uczestników ślubu na miejsce ceremonii, ewentualnego przyjęcia oraz z powrotem do miejsca zakwaterowania. Na niektórych destynacjach, np. we Włoszech nasze Pary Młode korzystają również pociągów 😊, dlaczego? O tym możecie poczytać na naszym Instagramie – @slubzagranica w kafelku „praktycznie”.

 

PO POWROCIE

 

Czy musimy jeszcze coś zrobić po powrocie z podróży ślubnej?

Tak, należy dopełnić kilku formalności:

  • lokalny akt małżeństwa oraz jego przysięgłe tłumaczenie należy zanieść do Urzędu Stanu Cywilnego na terenie Polski lub Ambasady Polski (w przypadku Par Młodych mieszkających poza granicami RP) oraz złożyć wniosek o tzw. umiejscowienie aktu małżeństwa,
  • w przypadku zmiany nazwiska należy pamiętać o zmianie dokumentów: dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy, dowód rejestracyjny itp.,
  • warto pamiętać również o zmianie danych w bankach, urzędzie skarbowym, pracy, na uczelni czy w innych podmiotach,
  • jeśli prowadzicie działalność gospodarczą zaktualizujcie dane w CEIDG.

 

Czy po powrocie jesteśmy zdani na siebie czy możemy liczyć na wsparcie konsultantki?

W kwestiach związanych bezpośrednio ze ślubem służymy pomocą. Konsultantka wskaże Wam drogę formalną po ślubie i odpowie na pytania związane z umiejscowieniem aktu małżeństwa tak, aby Wasz ślub został uznany w świetle prawa polskiego oraz międzynarodowego.

 

UBEZPIECZENIA

 

Do kogo skierowane jest ubezpieczenie turystyczne KL i NNW „Bezpieczne Podróże SIGNAL-IDUNA”?

Ubezpieczenie turystyczne skierowane jest osób, które potrzebują ochrony podczas podróży w celach turystycznych. Kupując polisę turystyczną, możesz liczyć na pokrycie kosztów leczenia, pomoc w razie nieszczęśliwego wypadku oraz szeroki zakres usług assistance. Koszt takiego ubezpieczenia to od 6 zł za dzień za osobę. Rekomendujemy zakup rozbudowanego wariantu ubezpieczenia o dodatkowe elementy: bagaż, kosztów związanych z obowiązkową kwarantanną/izolacją, odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, ryzyka związanych z uprawianiem sportów ekstremalnych. Wyższe kwoty świadczeń w przypadku niespodziewanej choroby, wypadku lub skradzionego bagażu, ochrona dla zachorowania na Covid-19, dodatkowa ochrona OC oraz ochrona w zakresie chorób przewlekłych i szkód powstałych pod wpływem alkoholu zapewnią komfortowy pobyt.

 

Czy ochroną ubezpieczeniową może zostać objęta kobieta w ciąży?

Tak, kobieta w ciąży będzie mogła skorzystać z pomocy medycznej w razie nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku. Wykluczone są jedynie koszty porodu, który nastąpił po 32. tygodniu ciąży.

 

Czy ubezpieczenie „Bezpieczne Podróże SIGNAL-IDUNA” obejmuje klauzulę alkoholową?

Tak, obejmuje. Podczas Podróży Zagranicznej Signal Iduna zapewnia bez dodatkowej opłaty ochronę w zakresie szkód po spożyciu alkoholu (z wyłączeniem OC i wypadku komunikacyjnego).

 

Czy polisa zawiera koszty ratownictwa za granicą?

Tak, w każdej polisie zawarte są koszty ratownictwa do wysokości 7000 EUR. Koszty ratownictwa są pod limitem (wchodzą w skład) sumy ubezpieczenia kosztów leczenia.

 

Czy będąc za granicą mogę wykupić polisę?

Tak, jednakże zostanie zastosowany 3-dniowy okres karencji, przy czym składka zostanie pobrana wyłącznie za okres udzielanej ochrony ubezpieczeniowej.

 

Czy zachorowanie na koronawirusa jest objęte ochroną ubezpieczeniową w ramach ubezpieczenia?

Nagłe zachorowanie na Sars- Cov1, Sars- Cov2 z ich mutacjami jest objęte ochroną ubezpieczeniową w ramach standardowej ochrony w ubezpieczeniu. Nie jest konieczne dodatkowe rozszerzenie ubezpieczenia oraz nie wymagamy z tego tytułu dopłaty składki. Nagłe zachorowanie rozumiane jest jako powstały w sposób nagły stan chorobowy wymagający natychmiastowej pomocy lekarskiej w związku, z którym nastąpiła konieczność poddania się leczeniu przed zakończeniem podróży.

 

Zrobiłem test PCR będąc za granicą, jego wynik jest dodatni. Zgodnie z obowiązującymi lokalnie zasadami obowiązuje mnie izolacja. Czy towarzystwo ubezpieczeniowe Signal Iduna pokryje koszt mojego przedłużonego pobytu w hotelu?

Tak, jeżeli wiążą się z nagłym zachorowaniem na  Sars- Cov1, Sars- Cov2 z ich mutacjami. Dodatni wynik testu PCR oraz związana z nim izolacja i inne skutki nie są objęte ochroną ubezpieczeniową, o ile nie wiążą się z nagłym zachorowaniem.

 

Czy i jakie dokumenty muszę przedstawić, żeby uzyskać odszkodowanie?

Ustalenie zasadności i wysokości świadczenia następuje na podstawie dowodów przedłożonych przez Ubezpieczonego. Dlatego zadbaj o to, by zebrać wszelkie rachunki i dowody poniesionych opłat za udzieloną pomoc lekarską. Pamiętaj o tym, żeby dostarczyć nam również historię choroby (z diagnozą) oraz kopie recept, a także rachunki za zakupione lekarstwa i środki opatrunkowe. Bardzo ważnym dokumentem jest protokół policji o utracie bagażu lub jego kradzieży lub rozboju.

 

Posiadam kartę EKUZ czy muszę się ubezpieczać dodatkowo?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zapewnia podstawowe wsparcie w razie problemów ze zdrowiem za granicą. Systemy opieki zdrowotnej w Europie nie są jednolite. Każdy kraj dysponuje własnym pakietem bezpłatnych świadczeń, co oznacza, że pacjenci ponoszą koszty niektórych usług medycznych.

Mając kartę, możesz otrzymać bezpłatnie wszystkie niezbędne z medycznego punktu widzenia świadczenia zdrowotne na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywatela kraju, w którym przebywasz. Zdecydowanie oprócz karty EKUZ warto mieć też indywidualne ubezpieczenie turystyczne.

 

Czy moja polisa zadziała, jeśli zostanę skierowany na kwarantannę?

Tak, pod warunkiem rozszerzenia ochrony o klauzulę kwarantanna, na mocy której za opłatą dodatkowej składki do przedmiotu i zakresu ubezpieczenia przy ubezpieczeniu rezygnacji z podróży  lub przerwania uczestnictwa w imprezie turystycznej włączone są koszty rezygnacji wynikające z powodu:

– Epidemii choroby zakaźnej Sars-Cov-1 lub Sars-Cov-2 z ich mutacjami,

– Pandemii Sars-Cov-1 lub Sars-Cov-2 z ich mutacjami.

 

REZYGNACJA ORAZ UBEZPIECZENIE KOSZTÓW REZYGNACJI

 

Czy możemy zrezygnować z organizacji ślubu?

Tak, istnieje taka możliwość. Możecie odstąpić od podpisanej umowy w dowolnym czasie przed rozpoczęciem imprezy. Pamiętajcie jednak, że będzie się to wiązało z pewnymi kosztami. Na cenę Pakietu Ślubnego składają się w przeważającej części – poniesione przez Organizatora w sposób bezzwrotny – koszty urzędowe, opłaty administracyjne, tłumaczenie dokumentów czy opłaty za wynajem miejsca ceremonii. Ponadto możecie zostać obciążeni kosztami faktycznego zaangażowania pracowników 5 EVENTS oraz kontrahentów według poniższego cennika:

  • indywidualna konsultacja ślubna – pierwsza godzina: 400 PLN brutto
  • indywidualna konsultacja ślubna oraz organizacja ślubu – każda kolejna godzina: 100 PLN brutto

 

W jakiej formie odstąpić od umowy?

Jeżeli chcecie zrezygnować z organizacji ślubu najlepiej w pierwszej kolejności poinformować o tym konsultantkę mailowo lub telefonicznie a następnie przesłać drogą pocztową oświadczenie o odstąpieniu od umowy (podpisaną zarówno przez Panią Młodą jak i Pana Młodego).

> ZOBACZ OWU 5 EVENTS

 

Czy możemy w jakiś sposób zminimalizować koszty związane z odstąpieniem od umowy?

Dla każdej imprezy istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia kosztów rezygnacji. SIGNAL IDUNA zwraca opłaty poniesione przez Ubezpieczonego w związku z rezygnacją z podróży lub przerwaniem uczestnictwa w imprezie turystycznej, jedynie gdy wynika to z powodów wyszczególnionych w OWU (§ 10 „ZAKRES UBEZPIECZENIA”).

 

Co to jest ubezpieczenie kosztów imprezy turystycznej?

Ubezpieczenie kosztów imprezy turystycznej (kosztów rezygnacji) pomoże uchronić Cię przed finansowymi skutkami rezygnacji lub przerwania uczestnictwa w imprezie turystycznej.

Ubezpieczenie dostępne są w następujących wariantach:

  1. Rezygnacji z podróży, w tym: rezygnacja z imprezy turystycznej, wyjazdu pakietowego, konferencji, anulowanie biletu lotniczego, autokarowego, promowego, kolejowego, anulowania rezerwacji noclegów.
  2. Przerwanie uczestnictwa w imprezie turystycznej.

 

Czy posiadając ubezpieczenie kosztów imprezy turystycznej odzyskam całość poniesionych kosztów?

Każde ubezpieczenie może zostać zawarte w jednej z dwóch wersji: ze zwrotem 80% poniesionych przez Ubezpieczonego kosztów lub ze zwrotem 100% poniesionych przez Ubezpieczonego kosztów. Ubezpieczenie może zostać rozszerzone o ryzyko związane z następstwem chorób przewlekłych.

Sumę ubezpieczenia stanowi:

  • cena imprezy turystycznej, wyjazdu pakietowego, – maksymalnie 34 000 zł/osobę,
  • cena biletu – maksymalnie 20 000 zł/osobę,
  • cena noclegu – maksymalnie 6 000 zł/osobę.

 

Czy mogę wkupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji na miesiąc przed wylotem?

Umowa ubezpieczenia może być zawarta:

  1. a) gdy do rozpoczęcia podróży jest co najmniej 30 dni – w ciągu 7 dni (licząc od dnia następnego) od daty zawarcia umowy podróży (w tym pierwszej usługi turystycznej) lub dokonania pierwszej wpłaty należności za podróż (w zależności od tego, co nastąpiło pierwsze),
  2. b) gdy do rozpoczęcia podróży jest mniej niż 30 dni – w dniu zawarcia umowy podróży (w tym pierwszej usługi turystycznej) lub dokonania pierwszej wpłaty należności za podróż (w zależności od tego, co nastąpiło pierwsze).

 

Czy warto ubezpieczyć się kosztów rezygnacji?

Tak. Ubezpieczenie kosztów rezygnacji pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy, jeśli przed zaplanowaną wcześniej podróżą któryś z jej uczestników będzie musiał odwołać wyjazd.

 

Czy mogę zrezygnować z podróży, jeśli zachoruję na COVID-19?

Tak, pod warunkiem rozszerzenia ochrony o klauzulę nr 2 COVID19, na mocy której za opłatą dodatkowej składki do przedmiotu i zakresu ubezpieczenia przy ubezpieczeniu rezygnacji z podróży lub przerwania uczestnictwa w imprezie turystycznej włączone są koszty rezygnacji wynikające z powodu:

– Epidemii Choroby Zakaźnej Sars-Cov-1 lub Sars-Cov-2 z ich mutacjami,

– Pandemii Sars-Cov-1 lub Sars-Cov-2 z ich mutacjami, w sytuacji nagłego zachorowania Ubezpieczonego, Współuczestnika podróży potwierdzonego diagnozą medyczną.

Dodatkowo w przypadku rezygnacji z imprezy turystycznej, wyjazdu pakietowego, udziału w konferencji – jeśli obejmują one także przelot oraz anulacji biletu lotniczego włączone są koszty rezygnacji wynikające z powodu odmowy wpuszczenia na pokład samolotu Ubezpieczonego lub Współuczestnika podróży z powodu wystąpienia temperatury równej lub wyższej niż 38 stopni Celsjusza oraz objawów infekcji wskazujących na zakażenie Sars-Cov-1 lub Sars-Cov-2 z ich mutacjami. Warunkiem ubiegania się o zwrot kosztów jest przedłożenie wraz z formularzem zgłoszenia roszczenia oświadczenia wystawionego przez Służby Medyczne Lotniska.

 

Czy osoba posiadająca ubezpieczenie kosztów imprezy turystycznej może zrezygnować z imprezy w przypadku zachorowania bliskiej osoby?

Tak, udzielamy ochrony ubezpieczeniowej w przypadku zachorowania osoby bliskiej, gdy niezbędna jest opieka Ubezpieczonego nad chorym.

 

Czy osoba cierpiąca na chorobę przewlekłą może ubezpieczyć się od kosztów rezygnacji z imprezy?

Tak, pod warunkiem wykupienia zwyżki za chorobę przewlekłą.

 

Co to jest choroba przewlekła?

Choroba przewlekła to problemy zdrowotne, które utrzymują się dłużej niż 3 miesiące lub mają tendencję do nawracania. Choroby przewlekłe charakteryzuje również nieuleczalność, gdzie leczenie dotyczy wyłącznie objawów choroby. Najczęstsze z nich to między innymi: nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, cukrzyca,  kamica pęcherzyka żółciowego, kamica moczowa, nadczynność i niedoczynność tarczycy, choroba wrzodowa żołądka, zwyrodnienie stawów i kręgosłupa, choroby nowotworowe, trwałe uszkodzenie narządów, np. serca, wątroby, nerek itp.

 

Czy klient otrzyma zwrot poniesionych kosztów od SIGNAL IDUNA, jeżeli nie dostanie urlopu i zrezygnuje z wycieczki?

SIGNAL IDUNA nie obejmuje ochroną ubezpieczeniową takiej sytuacji.

 

Czy mogę zrezygnować z wyjazdu, jeśli u mojej bliskiej osoby wystąpi zaostrzenie choroby przewlekłej?

Tak, pod warunkiem wykupienia zwyżki za chorobę przewlekłą.

 

RODO

 

Kto przetwarza nasze dane osobowe?

Administratorem Danych Osobowych jest Lidia Wandas-Wilczura, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą „5 EVENTS Lidia Wandas-Wilczura”. Z ADO możecie skontaktować się mailowo: lidia@slubzagranica.info lub telefonicznie 609 424 478.

 

Jakie dane będziemy musieli przekazać 5 EVENTS?

Wszystkie dane o jakie prosimy są niezbędne do realizacji umowy. Będą to: imiona oraz nazwiska, daty oraz miejsca urodzenia, dane tele-adresowe jak i również stan cywilny, posiadane obywatelstwa, deklaracje nazwisk przyjętych po ślubie (w tym nazwisko dla przyszłych dzieci), wyznanie oraz wykonywany zawód. Niezbędne będzie również przekazanie dokumentów potrzebnych do ślubu – dokumentów cywilnych/kościelnych oraz skany dowodów osobistych lub paszportów.

 

Czy podanie danych jest konieczne?

Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do wykonania usługi zgodnie z zawartej między nami umową. W przypadku niepodania danych nie będziemy w stanie wykonać usługi, jaką jest organizacja Waszego ślubu. W związku z tym przekazanie nam danych i ich przetwarzanie jest warunkiem zawarcia umowy i realizacji usługi.

 

Dlaczego skany dowodów osobistych/paszportów są konieczne do organizacji ślubu?

Dowody osobiste lub paszporty są niezbędne do złożenia dokumentów w lokalnym urzędzie, który będzie udzielał ślubu. Posiadając skany możemy złożyć dokumenty bez Waszej wcześniejszej wizyty w lokalnym urzędzie. W przypadku braku skanów niezbędne będzie Wasze osobiste stawiennictwo i przekazanie wszystkich dokumentów odpowiedniemu urzędnikowi. W zależności od wybranego miejsca ślubu, formalności tych należy dopełnić w terminie od 3 miesięcy do 1 tygodnia przed datą ślubu.

>> KLAUZULA INFORMACYJNA 5 EVENTS